VETERİNER HEKİMLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

 

BURUK AMA GURURLA KUTLUYORUZ
2000 yılından beri her yıl Nisan Ayı’nın son cumartesi günü kutlamaya başladığımız Dünya Veteriner Hekimleri Gününü bu yıl 24 Nisan’da kutluyoruz.
Mesleki günlerin kutlanmasının amacı kamu oyuna mesleğinin tanıtımı ve meslektaşları arasındaki diyaloğun artırılması amacının yanı sıra, o mesleğin sorunlarının da aktarılması konusunda önem arz etmektedir.
Veteriner hekimlik mesleği sadece hayvan sağlığı değil çevre sağlığı ve halk sağlığı, gıda güvenliği, hayvan besleme ve yetiştiriciliği alanlarında aktif rol alan bir meslek grubu olması açısından stratejik bir öneme sahiptir.
Bu denli önemli bir mesleğin mensupları olarak son iki yıldır bu özel günümüzü Pandemi nedeniyle buruk ve bir araya gelemeden kutluyoruz.
Mesleki bilgi ve alanları sebebiyle zoonoz(hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklar konusunda da etkin olan bir meslek iken, zoonoz olduğu bilinen Covid 19 Pandemisinde ilk virüs izolasyonunu yapan, hali hazırda yerli ve milli Covid aşısının üretilmesi projesinin başında yer alan Veteriner Hekimler olduğu halde sağlık çalışanı olarak bile anılmadığımız için buruk kutluyoruz.
Dünyanın bir çok ülkesinde bahse konu Pandeminin yönetilmesi için kurulan kurulların başında yönetici olarak yer almasına rağmen Türkiye’de mesleğimizin hak ettiği değeri görmemesi yüzünden buruk kutluyoruz.
Tüm dünyanın bir yılı aşkın süredir sadece bir zoonoz hastalıkla uğraştığı bu dönemde, 250’den fazla zoonoz hastalık ile yıllardır iç içe olan veteriner hekimlik mesleğinin önemi çok daha çarpıcı şekilde hissedilmektedir. Her şeye rağmen, insanlığı Covidden kurtarabilmek için Covid aşısı hazırlayan bu kutsal mesleğin mensupları olarak Dünya Veteriner Hekimler Günümüzü kutluyoruz.

https://www.yenigunmanisa.com/buruk-ama-gururla-kutluyoruz/11449/

https://penceretv.com/manisa-haberleri/veterinerler-buruk-fakat-gururlu-64091h

https://penceretv.com/manisa-haberleri/veterinerler-buruk-fakat-gururlu-64091h

BURUK AMA GURURLA KUTLUYORUZ

Comments are closed.