DÜNYA SADECE BİZİM YAŞAM ALANIMIZ DEĞİL
Hayvanları daha iyi korumak , daha iyi koşullarda beslenmelerini ve barınmalarını sağlamak amacı ile 1822 de İngiltere de hayvanlara değer veren bir grup bir araya gelerek Hayvan Koruma Birliğini kurdular. Aynı amaçla Hollanda da dünya hayvanları koruma federasyonu kuruldu ve farkındalık yaratmak adına her yıl 4 Ekim Dünya Hayvanları koruma günü olarak kutlamaktayız.
Yaşam için gerekli olan hemen hemen her şeyin karşılanmasında doğaya ve onun çeşitliliğine ihtiyaç duyuyoruz. Sağlıklı yaşam için bitkilerin ve hayvanların olağanüstü değişkenliği içinde bulundukları ortamlara bağlı. Ancak doğal kaynaklara yönelik talebimiz sürekli arttığı için bu çeşitlilik tehdit altında. Çeşitliliğin sürdürülebilmesi için birlikte yaşadığımız tüm canlıların yaşama alanları ve şartlarını iyileştirmek ve optimum halde tutmak ise insanlığın görevi. Doğanın nimetlerinden en çok faydalanan tür olan insanlar olarak çevremizdeki tüm canlıları korumak birinci görevimiz olmalı.
Ülkemizde çeşitliliğe dair henüz keşfedilmemiş pek çok tür var ve biz bu mevcut değerlerimizi hızla kaybediyoruz. Bu nedenle 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemli. Biz Veteriner Hekimler hem bu türlerin korunması hem de sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için görevlerimizin ne denli önemli olduğu bilinciyle mesleğimizi ifa ediyoruz. Tüm türlerin yaşam hakkına saygı duymanın mesleki bir gereklilikten çok insani bir gereklilik olduğunu sadece yılda bir gün değil her gün hatırlamak gerektiğine inanıyor, Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü kutluyoruz.
Manisa Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu.

Comments are closed.