MANİSA VETERİNER HEKİMLER ODASI DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜNÜ KUTLADI

 

 

Dünya Veteriner Hekimler Birliği tarafından alınan kararla 2000 yılından beri her yıl Nisan Ayı’nın son cumartesi günü Veteriner Hekimler günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu yılda 27 Nisan tarihinde Veteriner Hekimler Gününü kutlayacağız. Aynı tarihte Manisa mızın mesir şenliklerine denk gelmesi sebebiyle bugün Cumhuriyet meydanımızda Atatürk anıtına Çelenk koymayı uygun gördük.

Veteriner Hekimler Gününde her yıl mesleğimizi kamuoyuna daha iyi tanıtabilmek amacıyla bir tema oluşturularak bu tema üzerinden mesleki tanıtımlarımız yapılmakta. Bu yılki Veteriner Hekimler Günü temamız hastalıklarla mücadelede aşılamanın önemi olarak belirlenmiştir.

Biz Veteriner Hekimler her ne kadar sadece hayvan sağlığı için hizmet veren bir meslek grubu olarak görünsekte, esasında halk sağlığını korumak amacıyla pek çok salgın hastalığa karşı mücadelemizi sürdürmekteyiz. Öyle ki hayvanlardan insanlara bulaşma ihtimali olan pek çok zoonoz hastalığa karşı hayvanlarımızın aşılarını yaparak insan sağlığını birinci derecede koruduğumuz aşikardır. Bakteriyel viral paraziter hastalıkların insanlara bulaşmasını engelleyen mesleğimizin sorumluluğunu her zaman taşımaya devam edeceğiz. Aşılama faaliyetleri sayesinde hem hayvanlardan insanlara bulaşması muhtemel hastalıklarla mücadele ettiğimiz gibi hem de hayvanlarımızın sağlıklarını koruma noktasındaki görevimizin bilinci ile hareket ediyoruz. Mesleğimiz öylesine geniş bir hizmet alanına sahip ki, hayvanlarınızı aşılayarak onların sağlıklı bir yaşam sürmesine, kapılacakları hastalıklardan bu sayede daha kolay tedavi olmalarına, insanlara hastalık bulaştırmalarına engel olduğumuz gibi gıda amacıyla üretilen hayvanlarımızın üretimden sofraya tüm aşamalarında kontrol altında tutarak sağlıklı gıdanın halkımıza ulaşmasına, çevre ve halk sağlığının korunmasına kadar hayvanlar için olduğu kadar halkımız için de faydalı bir mesleği icra ediyoruz.

Mesleğimizi icra ederken tüm bu sorumluluklarımızın bilinci ile; evlerimizde bizimle birlikte yaşayan can dostlarımızın sağlıklarının, salgın hastalıklarla mücadele etmenin, güvenli hayvansal gıda üretiminin temel taşı olan bir mesleğe sahip olduğumuz için çok mutlu ve gururluyuz. Çalışmalarımız hayvan ve dolayısıyla çevre ve halk sağlığı için bar olmaya devam edecektir. Veteriner Hekimler Günümüz kutlu olsun.

 

 

 

 

     

Comments are closed.