HER GÜN MUTLAKA 1 YUMURTA

 

Yumurta, Yüce Yaratıcının biz insanoğluna sunduğu en nadide besin maddelerinden birisidir. Kanatlı hayvanlar yumurta içeriğini, protein, esansiyel aminoasitler, A, D, E ve B grubu vitaminleri, mineral maddeleri birbirine karıştırmadan beyaz ve sarı olarak ayrıştırır ve sonra bunları Kalsiyum ve Kitin tabakasından oluşan bir ambalaj (yumurta kabuğu) ile bizlerin hizmetine sunarlar.

Öyle bir ambalajdır ki, çevresel etkilerden korur, uzun dayanıklılık sağlar, içine zararlı girişini engeller, gıdanın dışarı çıkışını engeller, gıdada hile yapmaya engel olur, hatta kabuğun içindeki zarının dahi vücuda pek çok faydaları bulunur.

Faydaları saymakla bitmeyen Yumurta kolay pişirilebilen, türlü şekillerde yenebilen, pek çok yemeğe ve unlu mamüllere katılan, mutfağımızın olmazsa olmazıdır. Lezzetli, kolay sindirilebilir ve en ekonomik gıdalardan biridir.

Yumurta bu yönleriyle tüm Dünyanın gündeminde olup bu nedenle de 1995 yılından bu yana her yıl Ekim ayının ikinci Cuma günü Dünya Yumurta Günü” olarak kutlanmaktadır.

Kanatlı endüstrisinin gelişmesiyle beraber Ülkemizde en güzel, en sağlıklı ve en modern şekilde yumurta üretimi yapılmaktadır. Bu üretimin her aşamasında biz Veteriner Hekimler her zaman aktif rol oynamaktayız. İnsanlarımızın sağlıklı yumurta tüketebilmeleri için Veteriner Hekimler seferber olmakta kuluçkahaneden yarkahaneye, civcivden tavuğa, yem tesisinden yumurta tasnif ünitelerine kadar her yerdeyiz.

Bu nedenle iddialı bir şekilde şunu tüm halkımıza ilan ediyoruz.  Biz Veteriner Hekimlerin kontrolünde üretilmiş, yumurtaların üzeri barkodlanmış, doğru şekilde ambalajlanarak muhafaza edilmiş yumurtaları lütfen güvenle tüketiniz. Salma tavuk yada gezen tavuk yumurtası olarak kontrolsüzce üretilmiş, ne şartlarda üretildiği bilinmeyen, numune alınamayan, üzerinde barkod olmayan yumurtaları lütfen tüketmeyiniz.

Veteriner Hekimler olarak “Dünya Yumurta Günü” vesilesiyle tüm halkımızı ve özellikle de çocuklarımızı bu önemli protein kaynağını mutlaka hergün tüketmeye davet ediyoruz.

HERGÜN MUTLAKA 1 YUMURTA…

Comments are closed.