Değerli Meslektaşlarımız.

Bugün itibari ile Ülke genelinde başlamış olan tam kapanma sürecinde, istisna kapsamında kişilerin görev belgesi alması ile ilgili 29.04.2021 tarihinde İçişleri Bakanlığından bir genelge yayınlamıştır. Bu genelge hükümlerine göre Tam Kapanma sürecinde görevli kişilerin “Görev Belgesi” alması gerekmekte olup bu belge “E-Devlet” sisteminden alınması gerekmektedir.

Bu doğrultuda Kliniğinizde çalışan personele Görev Belgesi düzenlemeniz gerekmektedir. Sistemin çalışmaması halinde aşağıda Word belgesi olarak sunulan “Görev Belgesi” tarafınızca Bilgisayar ortamında yada el ile manuel olarak düzenlenmeli, çalışan personel ve sizin tarafınızdan ıslak imza ile imzalanmalıdır. Bu belgenin geçerlilik süresi 3 (üç) gündür.

Veteriner Hekimler için “Görev Belgesinin” düzenlenip düzenlenmeyeceği henüz netleşmemiş olup güncel gelişmeler Odamız Yönetimince sürekli takip edilmektedir. Şu an için sahadan tarafımıza gelen bilgiler doğrultusunda, Oda Üyelik Kartlarınız ve daha önceden tarafınıza teslim edilen “Araç Tanıtım Kartları” ile Meslek icrası yapabileceğiniz öngörülmektedir.

Herhangi bir değişiklik olduğu takdirde gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Tüm meslektaşlarımıza sağlık ve kolaylıklar diliyoruz.

Manisa Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu

 

Görev Belgesini buradan indirebilirsiniz ===> GÖREV BELGESİ Personel

Comments are closed.