Manisa VHO dan Dezenfeksiyon ile İlgili Önemli Açıklama

Manisa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Merter Yıldız, son dönemde evlerin, İş yerlerinin, açık ya da kapalı alanların dezenfekte edilmesi ile alakalı önemli hatırlatmalarda bulundu.

Pandemi halinde dünyanın bir çok ülkesinde görülen Coronavirus kaynaklı Covid-19 hastalığı nedeniyle Ülkemizin önemli ve yerinde kararlar aldığını, uygulanması gereken tedbirleri açıkladığını ve insanlarımızın bu tedbirlere hassasiyetle uymaları gerektiğini belirtti. Ancak görünen o ki halkımızın bir kısmı aşırı panik havasındayken diğer bir kısmı ise hastalığı önemsememektedir.

Corona virüsü ile mücadelede elbette dezenfeksiyon önemli bir tedbirdir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus iyi etkili, kaliteli ve orijinal bir dezenfektan kullanımıdır.

Hastalığı bir fırsat bilerek orijinal olmayan, merdivenaltı üretilmiş ve kalitesiz dezenfektanları piyasaya sürme gayretinde olan şahıslara dikkat edilmelidir. Özellikle bu dönemde alkol bazlı dezenfektan elde edebilmek için insan sağlığını hiçe sayarak Metil Alkol kullanan kişilerin olduğunu duymaktayız.

Dezenfeksiyon işlemi uygun bir dezenfektan seçimi ile başlar. Dezenfektanın etken maddesinin viruslerde etkili olup olmadığı, suyla karıştırma oranı, hangi alanlarda nasıl uygulanacağı, ortamda ve yüzeyde kalıntı süresi önemli hususlardır. Çünkü ilacın yanlış oranlarda sulandırılmış olması insanlarda ve diğer canlılarda zehirlenme ile sonuçlanabilir, yanlış dezenfektan ya da yanlış uygulamalar doğaya, suya ve çevredeki canlılara olumsuz etkiler oluşturabilir. Veteriner Hekimler olarak halk sağlığı ve hayvan sağlığı alanında yıllardır süregelen bilgi birikimine sahibiz. Pek çok hayvancılık ve gıda işletmelerinde meslektaşlarımız biyogüvenlik önlemlerini uygulama konusunda ciddi bir tecrübeye sahip. Bu nedenle bu zor süreçte dezenfeksiyon hizmeti almak isteyen insanlarımızın uygun dezenfektan seçimi ve uygulama yöntemleri için veteriner hekim muayenehanelerine ya da eczanelere danışmaları, orjinal, kaliteli ve doğru dezenfektan alımı yapmaları, kaçak yada yasa dışı üretilen ürünlerden uzak durmalarını kesinlikle tavsiye ediyoruz.
Virüsten korunmak uğruna yapılan yanlış dezenfeksiyon uygulamalarının yarardan çok zarar getireceği unutulmamalıdır.

 

 

Comments are closed.