5199 Sayılı Kanun ve Yasaklı Irklar Hakkında Bildirim Süresi

5199 Sayılı Kanun ve Yasaklı Irklar Hakkında Bildirim Süresi

Bilindiği gibi 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik yapılmış olup 14.07.2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.
Kanunda yapılan değişikliğe göre “Yasaklı Irklar” olarak tanımlanan Pitbull Terrier, Brezilya Mastiff (Fila Brasileiro), Japanese Tosa (Tosa Inu) , Dogo Argentino ve bu ırkların melezlerine sahip olan Vatandaşlar, bu hayvanları kaydettirebilmek için 14.10.2021 tarihine kadar Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne başvuru yapabilirler. Başvuru yapıldıktan sonra 3 ay içerisinde köpeğin kısırlaştırılması ve Mikroçip uygulanarak PETVET sistemine kaydedilmesi gerekmektedir.
Bu kısıtlı süreli uygulama ile yasaklı ırk köpekler kendi orijinal ırkı ile kaydedilebilecek ve kimliklendirilebilecektir. Bu sayede herhangi bir şikayet olması durumunda herhangi bir İdari Yaptırım veya köpeğe el konulması gibi bir durumla karşı karşıya kalınmayacaktır.
Bilindiği gibi Yasaklı Irk köpeklerin üretilmesi, satılması yasaktır. Ancak yukarıda bahsedildiği şekilde başvuru yapılarak, kısırlaştırılması ve mikroçip uygulanarak kaydedilmesi halinde ömürlerinin sonuna kadar sahibi nezaretinde yetiştirilebilmektedirler.

Comments are closed.