20 Mayıs Dünya Arı Günü Kutlu Olsun

 

 

Dünya Arı Günü her yıl 20 Mayıs tarihinde, yaşamın devamlılığı için arıların ve diğer tozlayıcıların insanlık ve dünyamız için taşıdıkları önemin hatırlanması ve bu konuda kamuoyunda bir farkındalık oluşturulması amacıyla kutlanmaktadır.
Bal arıları insanoğluna bal, polen, arısütü, propolis, balmumu ve arı zehiri üretimi ile büyük hizmet sunmaktadır. Çok değerli ürünlerini insan hizmetine sunmasına karşın, bu böceğin asıl önemi yabani ve kültür bitkilerinde tozlaşma aracılığıyla döllenme olayını gerçekleştirerek meyve ve tohum bağlamaya yardımcı olmasından kaynaklanmaktadır. Koloni yaşamını sürdürebilmek için doğadan toplamak zorunda olduğu nektar ve poleni almak amacı ile çiçeğe giden bal arısı, insan yaşamı açısından büyük önem taşıyan yüzlerce bitki türünde tozlanmayı sağlar. Tozlanma, döllenmeyi sağlayan ilk eylem ve ürün miktarını belirleyen en önemli faktördür. Aynı zamanda, meyve şeklini ve büyüklüğünü de etkilemektedir. Bal arıları bitkilerin polinasyonunda çok önemli rol oynamaktadırlar. Dünya üzerindeki bitkilerin % 70’inin polinasyonu arılar tarafından sağlanmakta, gerçekleşen polinasyonun % 80’inden fazlası da bal arılarınca yapılmaktadır. Bal arıları, büyük kolonilere sahip olması, kolayca taşınabilmesi ve yönetilebilmesi nedeniyle birinci derecede tozlaştırıcı olarak kabul edilirler.
Öyle ki Arılar olmasaydı, doğada bitkiler üreyemez, ağaçlar meyve veremez, insanlar yiyecek kıtlığı yaşarlardı.
Yüce Yaratıcının yaratmış olduğu böylesine önemli varlıklar, bilinçsiz ilaçlamalar ile ölümle karşı karşıya kalmaktadır. Çiftçilerimiz tarlalarında ve bahçelerinde sebze ve meyvelerinde hastalık ve zararlılara karşı ilaçlama yapmaktadırlar. Ancak yapılacak bu ilaçlamaların akşam üstü yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu sayede Arıların dolaşmadığı zamanlarda ilaçlama yapılmış olur ve Arı ölümlerinin önüne geçilmiş olur.
Ayrıca Arı Yetiştiricilerimizin çok dikkatli olmaları gereken en önemli konulardan biri de Balda Kalıntı sorunudur. Bu problemin önüne geçebilmek amacıyla üretim boyunca gelişigüzel ilaç kullanılmaması, mutlaka bir Veteriner Hekime danışarak Veteriner Hekim Reçetesi ile ilaç alınıp tavsiye edildiği şekilde kullanılması gerekmektedir.

Comments are closed.