16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

 

SAĞLIKLI OLMAK HAYALİYLE, SAĞLIĞINIZLA OYNAMAYIN

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 16 Ekim 1945 tarihinde kurulmuş olup, kurulduğu tarih olan 16 Ekim’i Dünya Gıda Günü olarak ilan etmiştir. Her yıl 16 Ekim’de farklı etkinlikler ve tema ile kutlanan Dünya Gıda Gününün 2019 yılı teması ise olan “Açlığa son verilmesi” kapsamında “Sağlıklı Beslenme İle Açlığa Son Verilmiş Bir Dünya” olarak belirlenmiştir.

Dünya Gıda Günü kapsamında her yıl açlık, açlıkla mücadele, yetersiz beslenme, kaynakların paylaşımı gündeme getiriliyor. İnsanoğlunun hayatını sürdürebilmesi için zaruri ihtiyaçlarından olan gıda için tarımsal ve hayvansal üretimin önemine dikkat çekiliyor. Ancak her ne kadar bunlar konuşulsa da Dünya üzerinde önemli miktarda insan, hatta bunların önemli bir kısmı da çocuk olmak üzere açlık sınırında bulunuyor.

Dünyada her yıl artan nüfusu beslemek amacıyla endüstriyel tarım ve hayvancılık yapılması bir nevi zorunlu hale gelmiş olup, bu durum insanların sağlıklı gıdaya erişebilmesi için kontrol ve denetimlerin önemini bir kat daha artırmış bulunmaktadır.

Bu noktada biz Veteriner Hekimlere önemli görevler düşmektedir. Bizler her gün gelişen ve çoğalan Dünyada, hem hayvan hastalıkları ile mücadele ederken, bir yandan insanlarımızı Zoonoz hastalıklara karşı korumakta hem de hayvansal gıdaların insanlara sağlıklı bir şekilde ulaşması için mesai harcamaktayız.

Et, et ürünleri, süt, süt ürünleri, kanatlı eti, yumurta, balık ve su ürünleri, bal gibi hayvanlardan elde edilen gıdaların her basamağında biz Veteriner Hekimler aktif şekilde kontroller yaparak, insanların ve bilhassa çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri için gerekli olan Hayvansal Proteinlerin (Aminoasitler) sağlıklı bir şekilde soframıza ulaşmasını sağlıyoruz. Gelecek nesillerimizi oluşturacak olan çocuklarımızın gelişimine katkı veriyoruz.

Tüketicilerimizin de sağlıklı gıdaya ulaşabilmeleri için muhakkak kontrolden geçmiş hayvansal ürünleri tercih etmelerini öneriyoruz.

Et ve et ürünleri için Kesimhanelerde Veteriner Hekim kontrolünde kesilmiş, sağlık mühürü ile mühürlenmiş ve kasaplarda satılan etleri tüketmeleri, pazarda, açıkta, sağlıksız koşullarda kesilmiş ve hiçbir kontrolden geçmeyen et ve et ürünlerini tüketmemelerini tavsiye ediyoruz.

Aynı şekilde Tavuk eti ve yumurta için yine kontrol ve denetim yapılan kümeslerde üretilen ürünleri tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Halkımızı, medyada çıkarak entegre tesislerde üretilen tavuk eti ve yumurta hakkında karalama yapmaya çalışan kişilere karşı uyarıyoruz. Asıl tehlike nerede üretildiği ve ne şartlarda hangi yem ve ilaçların verildiği bilinmeyen tavuk eti ve yumurta tüketilmesidir. Entegre tesislerde üretilen tavuklarda, tavuk eti ve yumurtalarda sürekli olarak Hormon, Antibiyotik, Kimyasal elementler, Antiparaziterler gibi pek çok zararlı maddelere karşı analizler yapılmaktadır. Yapılan analizlere göre bu tavuk eti ve yumurtalarında kesinlikle insan sağlığına zarar verebilecek bir madde bulunmamaktadır. Bu nedenle halkımızı marketlerde satılan, ambalajlanmış, son tüketim tarihi ve barkodu olan tavuk eti ve yumurtası tüketmeye davet ediyor, kesinlikle salma, gezen, köy tavuğu olarak satılmaya çalışılan ürünlerden uzak durmalarını öneriyoruz.

Sağlıklı olmak hayaliyle Sağlığınızla oynamayın. Veteriner Hekim kontrolünden geçmeyen hiçbir hayvansal ürünü tüketmeyin…

Açlığın son bulduğu ve açlıktan hiçbir çocuğun ölmediği bir Dünya dileğiyle….

Dünya Gıda Günümüz kutlu olsun…

       Merter YILDIZ
Manisa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı

Comments are closed.