Yaklaşan kurban bayramı öncesi basın bildirimizi odamızda düzenlemiş olduğumuz basın kahvaltısıyla birleştirdik. Bu güzel organizasyonda bizlere eşlik eden Değerli Basın Mensuplarına katılımlarından dolayı teşekkür ederiz.

 

KURBAN BAYRAMI BASIN BİLDİRİSİ
Manisa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Merter YILDIZ ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Basın Mensuplarına Oda Bahçesinde hizmet veren Yeşil Vadi isimli Aile Çay Bahçesinde kahvaltı düzenleyerek Kurban Bayramı ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundular.
Başkanı YILDIZ konuşmasında şu konulara temas etti:
Tüm İslam Alemi için büyük önem taşıyan Kurban Bayramının yaklaştığı bugünlerde, kıymetli Basın Mensuplarımızla biraraya gelerek hem kahvaltı düzenledik, hem de Kurbanlık Hayvanlar nasıl olmalı, nasıl seçilmeli, kesimde nelere dikkat edilmeli, Veteriner Hekimlik Mesleğinin Kurbandaki önemini aktarmak istedik.
Öncelikle Türk Veteriner Hekimleri Birliğimizin yaptığı açıklamaya göre Ülkemizde bu yıl 950 bin büyükbaş, 2,8 milyon da küçükbaş hayvan kesileceği öngörülmekte olup Kurbanlık hayvan arzında herhangi bir problem görülmemektedir. Bu nedenle halkımızın kurbanlık hayvan temini konusunda sıkıntı yaşamayacağını ifade etmek isteriz.
Biz Veteriner Hekimler, çiftlik hayvanları olan Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan tutun da, kanatlı hayvanlar, evimizde yada sokağımızda bulunan can dostlarımız, gerekse egzotik hayvanlarımızın konuşamayan dillerine tercüman olarak onların tedavilerini yapmaktayız. Aynı zamanda da hayvanlardan insanlara geçen son derece tehlikeli 200 den fazla zoonoz hastalık ile mücadele ederek insanlarımızı bu hastalıklardan korumaktayız. Bahse konu hayvanların muhtemel hastalıklarını ile ilgili bilgi birikimimiz ile hayvansal gıdalardan insanlara bulaşabilecek engellemek için teşhis ve önlemler için gerek kamuda gerekse özel sektörde ciddi bir mesai kat ediyoruz. Bu sayede de halkımızın güvenilir gıdaya erişmesinde kilit rol oynamaktayız.
Bu nedenlerle halkımızın Veteriner Hekim kontrolündeki hayvan satış yerlerinden veya çiftliklerden kurban almaları önemlidir. Hayvan alırken ilk olarak hayvanın sağlıklı ve besili olmasına dikkat etmelidir. Sağlıklı hayvan tüy yapısı düzgün ve parlak görünümde, etrafındaki uyarılara cevap veren yapıda hareketli, bakışları canlı ve kemikleri görünmeyecek şekilde kilolu halde olmalıdır. Tabiki Dini Vecibe olduğu için Dini olarak yaş ve diğer kriterlere de dikkat edilmelidir. Sığırlarda ön kalıcı dişler çıkmış, koyun ve keçide kendi annesinin boyuna ulaşmış halde olmasına dikkat edilmelidir.
Sağlıkları kadar hayvan refahına da önem veren bir meslek gurubu olarak şunu da belirtmek gerekir ki Hayvanların kesimi de çok önemlidir. Hayvanların acı ve ızdırap çekmemeleri için doğru metotla ehil kişilerce kesim yapılması lazımdır. Hayvanda kesim öncesi acı ve stres oluşturmadan doğru kesim yapılırsa vücutta bulunan kan tamamen boşalacak ve et kalitesi artacaktır.
Tabi ki tüm bunlara dikkat ederken belki de en çok dikkat etmemiz gereken hususlardan biri de çevre bilincidir. Kesimden sonra işkembe, barsak, organ ve tüm atıkların uygun şekilde uzaklaştırılması gerekmektedir.
Çiftlikten sofraya üretim aşamalarının tamamında yer alan bir meslek icra ediyoruz. Bu nedenle Halkımızın kesim öncesi veya sonrası hayvan veya etlerle ilgili merak ettikleri konularda mutlaka Veteriner Hekimlere danışmalarını öneriyoruz.
Bu vesileyle tüm Manisalıların, tüm Ülkemizin ve tüm İslam Aleminin mübarek Kurban Bayramlarını şimdiden tebrik ediyoruz.

Merter YILDIZ
Manisa Veteriner Hekimleri
Odası Başkanı

 

Comments are closed.